Rozhovor: Jak se žije Češce na Mallorce?

Datum: 13.6.2014
Autor:

Připravili jsme pro Vás rozhovor o tom, jaký je život na Mallorce. Radka Vallbona pochází z České republiky, konkrétně z Nových Hamrů v Krušných horách. Na Mallorcu přijela jako au-pair. Nyní tam žije již 14 let se svým manželem a 2 dětmi.

Odkud přesně z ČR pocházíte?

Moje rodina pochází z Nových Hamrů, je to malebná vesnička na úpatí Krušných hor, nedaleko Karlových Varů.

Jak dlouho žijete na Mallorce? Ve které části konkrétně?

Na ostrov jsem přijela v září 2000, bude to už 14 let. Na začátku jsem se zabydlela na severu v Pollence, posléze jsem se přestěhovala na východ ostrova nedaleko Santanyi.

Proč zrovna Mallorca? Jste zde spokojená?

Abych řekla pravdu, nebyl to přímočarý výběr. Hledala jsem přes agenturu rodinu ve Španělsku jako au-pair a první, která mi byla nabídnuta, byla právě z Mallorcy. A ano, jsem zde spokojena. Řekla bych, že se mi tu žije pohodlně a klima k tomu určitě přispívá.

Uvažovala jste i o jiných zemích, kam se přestěhovat?

V roce 2000, když jsem se rozhodla odjet do světa na zkušenou, má první volba bylo USA. Bohužel v té době bylo ještě potřeba vízum, které mi na ambasádě v Praze zamítli. Další nápad byla Anglie, nebo Španělsko. A hned po první návštěvě agentury mi bylo nabídnuto pár rodin ze Španělska. Karty byly rozdány.

Žijete na ostrově nastálo, nebo uvažujete o návratu do ČR?

Na ostrově žiji, jak už jsem psala 14 let. Mám tady manžela, dvě děti. Občas jsme uvažovali, že bychom zkusili žít i v Čechách, zatím to ale vždy zůstalo jen v tak zvané verbální fázi. I když minulý rok jsme si tak trochu splnili sen a koupili si malý domek blízko mých rodičů, klasickou českou chalupu. Je vtipné, že většina lidí jezdí na dovolenou k moři a my od moře utíkáme do malé vísky v Krušných horách.

Manžel je z Mallorcy? Pokud ano, bylo pro Vás těžké se spolu z počátku dorozumívat? Umí česky? 

Ano, můj manžel je rodilý Mallorčan z Alquería Blanca. Seznámili jsme se, když už jsem více méně ovládala jazyk. Je pravdou, že s ním jsem se zdokonalila mnohem rychleji. Manžel se za několik let, co jezdíme do Čech, naučil už slušně česky. V podstatě, když jsme v Čechách, už mě skoro nepotřebuje, abych mu překládala.

Jakou práci na Mallorce vykonáváte? Bylo složité ji sehnat?

Na Mallorce jsem začínala jako klasická au-pair, později jsem pracovala pro loďařskou firmu, která pořádá výlety lodí s proskleným dnem. Před mateřskou dovolenou jsem pracovala pro španělského partnera českého Čedoku. Obstarávala jsem rezervace pro Mallorcu a Menorcu. Nyní pracuji jen na poloviční úvazek jako obchodní zástupce. Práci tady na ostrově není jednoduché sehnat, ale jak se říká, kdo chce pracovat, práci si najde.

Uměla jste španělštinu když jste začínala jako au-pair? Jaké pro Vás bylo dorozumívání? 

Když jsem přijela na Mallorcu, mé znalosti byly nulové. S rodinou jsem se ze začátku domlouvala anglicky. Jsem dost komunikativní tvor a bylo pro mě ze začátku hodně těžké nemoci si plynule popovídat. Ale byl to i motor, protože za čtyři měsíce jsem se obstojně domluvila. Mohu říci, že cizí jazyk se můžete učit po celý život. Vždy najdete nová slova, která nejsou až tak známá a nepoužívají se. Mým velkým koníčkem je četba a v každé nové knize se najde nějaké to slovíčko pro rozšíření slovní zásoby.

Jakými způsoby jste hledala práci?

Práci jsem většinou hledala přes známé a nepopírám, že většinou to bylo i dílem náhody.

Jak často navštěvujete Českou republiku?

Do Čech jezdíme minimálně jednou ročně. Dřív jsem jezdila i častěji, ale dnes už jsme čtyřčlenná rodina a přece jenom se ta cesta už prodraží.

V čem je Mallorca jiná/ lepší než ČR?

Opravdu nerada srovnávám život v Čechách a na Mallorce, a ač se mě na to ptají docela často, obvykle odpovídám, že život sám o sobě se zase tak moc neliší na žádném místě. Všude mají lidé starosti, všude je nespravedlnost a lidé, kteří jsou nespokojení se svým životem. Nic méně já se snažím vidět vždy to pozitivní a můžu říct, že bych žila stejně šťastně v Čechách jako na Mallorce. Asi největší výhodou je mírné klima, které člověk ocení hlavně, když má malé děti. Mallorské děti jsou prakticky celoročně venku a můžou jezdit na kole, nebo jít na hřiště v prosinci stejně jako v květnu. Ovšem na lyžování se musí lítat do hor na pevninu.

Je něco, co Vám na Mallorce zásadně vadí, nebo Vám tam chybí?

Zásadně vadí? To asi ne. Ale nemám moc ráda srpen, už je horko moc dlouhé a navíc je ostrov opravdu plný turistů. A chybí…když nepočítám rodinu, chybí mi česká příroda, ale za tou já si vždy v létě zajedu. Přece jen už jsem tu prožila docela kus z mého života a upřímně mohu říct, že se cítím být občanem obou zemi.

Jak byste srovnala ČR a Mallorcu? Např. kde je dražší, nebo naopak levnější žít? Jací jsou na Mallorce lidé oproti ČR? Jaká je tam životní úroveň apod?

Jsou to dvě země, které se nedají srovnávat kulturně. Obě země mají své tradice a jenom proto, že jsou jiné, tak se o nich nedá říct, že jsou horší či lepší. Mallorca není jedno z nejlevnějších míst k žití. Musíme vzít v potaz, že je to ostrov a musí se sem vše dovézt buď námořní, nebo leteckou dopravou. Což už se samo o sobě odrazí na ceně. Dále je to ostrov velmi oblíbený u lidí pomalu z celé Evropy a jsou tu zóny, kde se ceny za metr čtvereční pozemku pohybují kolem 1000€.

Lidé na Mallorce jsou uzavření, ale ne nepřátelští. Musíme si uvědomit, že o svůj ostrov museli několikrát v historii bojovat a jejich důvěra byla často podražena. Ovšem, když se budete jen trochu snažit a zkusíte se naučit alespoň pár slov v oficiálním jazyku katalánštině, budete to mít s nimi mnohem snazší.

A k životní úrovni mohu jen říct, že za poslední roky se rozdíly mezi Českou republikou a Španělskem značně stírají. Posuzovat životní úroveň raději nechám na diplomovaných ekonomech.

Jsou na Mallorce tradice, které v Česku nejsou? Dodržujete je? Slavíte typicky české Vánoce?

Tradice jsou na Mallorce samozřejmě odlišné. Španělé jsou věřící a skoro všechny svátky se váží na křesťanské tradice. Velikonoce jako máme v Čechách, tedy jako pohanské svátky vítaní jara, tady neznají. Velikonoce jsou o procesích, mších a stejně jako v Čechách o plném stolu. Dárky dětem na Vánoce přiváží až Tři králové 5. ledna. I když pod tíhou vlivu z Ameriky už dává i v některých rodinách pár dárečků 24. prosince v noci Papa Noel. V mojí rodině máme klasické české  Vánoce, pečeme cukroví, na Štědrý den dělám k večeři rybu, bramborový salát a večer si rozbalíme dárky od Ježíška. Ovšem jeden dárek nechávám schovaný a 5. ledna ho přivezou Tři králové. Jezdíme do nedalekého přístavu, podívat se, jak jejich veličenstva připlouvají po moři na vyzdobené lodi.

Doporučila byste lidem Mallorcu jako destinaci pro jejich dovolenou? Nebo i dokonce jako místo pro život?

Určitě! A ráda bych také doporučila ostrov objevovat nejen jako typickou destinaci u moře, ale zejména na jaře a na podzim jako výbornou turistickou dovolenou. Na Mallorce je nádherné pohoří Sierra de Tramuntana, které v létě není možné objevovat kvůli horku. V ostatních ročních obdobích na vás čeká nádherná příroda a spoustu sportovního vyžití.

Jako místo pro život nemohu doporučit, to si každý musí odžít sám a mluvit za sebe. Já z vlastní zkušenosti mohu říct, že je to báječné místo k žití.

Kam konkrétně by se měli turisté na Mallorce podívat?

Konkrétně říci jedno místo je těžké. Spíš bych doporučila, když už někdo váží tak dlouho a ne levnou cestu na Mallorcu, určitě nestrávit celou dovolenou na pláži. Nejlepší je pronajmout si auto a ostrov si projet. Mallorca je poměrně malá a za tři dny se dá celkem důkladně objet kolem dokola.

Za celou redakci přeji Radce i celé její rodině, ať jsou na Mallorce šťastní a spokojení. Ať se jim ve všem daří.