Palma de Mallorca – slavné památky i bohatý noční život

Město Palma de Mallorca (katalánsky Ciutat de Mallorca) je hlavním městem nejen samotného ostrova Mallorky, ale i celého baleárského souostroví, jedné ze sedmnácti autonomních oblastí patřících Španělsku, jehož součástí jsou kromě zmíněné Mallorky i další turisticky velmi oblíbené ostrovy jako Menorca, Ibiza nebo Formentera. Ve městě Palma de Mallorca je i hlavní letiště.

Historie města

Město bylo založeno již v dobách starého Říma, ve druhém století před naším letopočtem. V té době byla Palma jedním z významných přístavů středozemního moře, podobně jako třeba Kartágo. Během římského období město také dlouho odolávalo nájezdům Vandalů, až nakonec bylo spolu s ostrovem připojeno k jejich říši a později, po pádu Východořímské říše, se stalo součástí říše Byzantské. Od sedmého století až po rok 1229 bylo pak město pod nadvládou Arabů. Město Palma bylo v té době obýváno převážně křesťanskými obyvateli, loajálními vůči arabské nadvládě. V době chalífátu bylo město ekonomickým, obchodním i kulturním centrem ostrova a byly odtud podnikány i nejrůznější válečné výpravy. Zároveň bylo ale i terčem mnoha útoků, mimo jiné i ze strany severských Vikingů. Zpět pod nadvládu Španělska, respektive Aragonie, dostal ostrov až Jakub I. Aragonský roku 1229, kdy dobyl hlavní město a dal mu i nové jméno Palma de Mallorca. Ve středověku se město nadále rozrůstalo na dvě části, horní a dolní, které rozděluje rok řeky. V sedmnáctém století pak město znovu odolává nájezdům, tentokrát Turků a Berberů. Dalším důležitým historickým okamžikem pro město byl počátek devatenáctého století, kdy se stalo útočištěm španělských emigrantů z napoleonských válek. Od poloviny dvacátého století pak historii začali tvořit sami turisté. Díky jejich přílivu se tvář města zcela změnila, a to především po architektonické a kulturní stránce.

Památky v Palma de Mallorca

Samotná pestrá historie Palmy zanechala ve městě také mnoho památek, které stojí za to vidět. Jednou z nich je bezesporu Plaça d’Espanya, dopravní a kulturní uzel hlavního města s podzemním nádražím a parkem a mnoha kavárnami nad povrchem. Přehlédnout byste neměli ani zdejší katedrálu La Seu. Její velikost by vám to ostatně ani nedovolila. Její stavba byla zahájena už roku 1229 na místě původní mešity a dokončena byla roku 1601. Na její restauraci se pak počátkem dvacátého století podílel slavný architekt Antoni Gaudí. V těsné blízkosti katedrály leží Parc de la Mar s umělým jezerem a vodotryskem; za ním je v létě amfiteátr, kde probíhají pro návštěvníky bezplatné kulturní programy. Projít byste si měli i celé staré centrum, jihovýchodní část města v okolí katedrály. Ve zdejších uličkách na vás dýchne arabská minulost města, ale i svérázná atmosféra, vytvořená místními obyvateli. Na úzké uličky s malými galeriemi, obchůdky i kavárničkami jen tak nezapomenete. Na milovníky východních kultur zase čekají Banys Àrabs, arabské lázně. Nevelký objekt, původně dům arabského šlechtice skrývá kouzelnou palmovou zahradu a zachovalý lázeňský prostor s kupolí, kterou prosvítá slunce a tajemně osvětluje celou místnost.

Bary a noční život

Pokud chcete posedět v příjemném baru, navštivte náměstí Placa Mayor a usaďte se v jednom z podniků pod podloubím. Přes den můžete posedět i v jednom z podniků v Pueblo Espaňol, vesničce postavené ze zmenšenin slavných španělských památek. Noční život je zase v plném proudu nejvíce ve čtvrtích Sa Llotja, El Terreno a Passeig Marìtim. Vyberte si jeden z mnoha barů a ochutnejte vyhlášené koktejly. Protančit můžete třeba celou noc a druhý den si odpočinout ve stínu palem na nábřeží v přístavu nebo na městské pláži se sklenkou osvěžujícího, tentokrát nealkoholického nápoje.

Počasí v Palma de Mallorca on-line

Click for Palma de Mallorca, Španělsko Forecast