Alcúdia

Alcúdia je jednou z třiapadesáti provincií na ostrově Mallorca. Její název vznikla z arabského Al-Qudya, což znamená kopec nebo pahorek. Už podle názvu jde tedy o kopcovitou oblast s kilometry olovových hájů a také s bohatou tradicí a historií.

Oblast byla osídlena už dva tisíce let před naším letopočtem. V druhém století před naším letopočtem zde Římané založili strategický přístav Pollentia. V pátém století našeho letopočtu oblast obsadili Vandalové a posléze se stalo součástí Byzance. Od desátého do třináctého století byla Alcúdia pod silným vlivem Arabů, který je v architektuře vidět dodnes. A to i přesto, že většina historických staveb jsou křesťanské kostely. K nejznámějším patří určitě gotický Oratori de Santa Anna, Església de Sant Jaume nebo Ernita de la Victória. Můžeme ale zhlédnout i památky starší – třeba pozůstatky římského sídliště nebo středověkou městskou hradbu – nebo naopak moderní, jako třeba zavřenou uhelnou elektrárnu.

Stejnojmenné hlavní město provincie je přístav ležící mezi hlavními plážemi Badia de Pollença a Badia d’Alcúdia. Východně od města leží poloostrov Victoria s čtyřsetmetrovým kopcem s krásnou vyhlídkou. Na své si přijdou nejen milovníci historie, ale i krásné přírody a pláží. Protože je oblast z poloviny hornatá a z poloviny rovinatá, najdeme tu prakticky vedle sebe jak pláže mezi skalisky, tak ty rozlehlé se světlým pískem, které přímo vybízí ke koupání v průzračně čistém moři. Okolní příroda je víc než vhodná ke kratším výletům – nezapomenutelný je pohled z vrcholku kopce poloostrova Victoria na Alcúdii v západu slunce. Nebo si vyjít po městě, projít místí obchůdky a poměrně velký přístav jachet a zakotvit nějaké příjemném restauraci na pobřeží.

Ubytování pak hledejte v jednom z hotýlků v hlavním městě Alcúdia. Najdete zde klidná a romantická zákoutí i místa v centru, kde to večer žije v kavárnách a barech, a samozřejmě také větší hotelové komplexy se stovkami pokojů a bazény a možností bohatého sportovního vyžití mimo staré centrum města. Pro každého něco.